Ostatnie komentarze

  • No recent comments available.

Zęby

Zęby – o czym mówi nam ich obecność w snach?

Sny o zębach zajmują ważne miejsce w sennikach niemal od tego samego momentu, w którym zaczęto interpretować znaczenie marzeń sennych. Nie ma w tym jednak nic dziwnego. Zęby pełnią przecież ważną rolę w naszym życiu, a problemy z nimi budzą ogromne obawy. Przez stulecia w snach o zębach dopatrywano się zapowiedzi przyszłych ważnych wydarzeń, zęby zwykle nie mogły przy tym liczyć na pozytywną interpretację. Ich obecność w snach utożsamiano z tragediami, często obawiano się też, że mogą zapowiadać zarówno chorobę, jak i śmierć najbliższych nam osób. Dziś podchodzimy już od takich snów z większym spokojem zwracając uwagę przede wszystkim na kontekst, w jakim pojawiają się w nich zęby.

 

Gdy we śnie wypadają nam zęby

Jednym z częstszych koszmarów z zębami w roli głównej jest ten, w którym zęby najpierw nam się psują, a następnie – wypadają. Także analiza takiego snu zwykle nie daje nam powodów do optymizmu. Senniki zwracają uwagę na to, że życie śniącego, podobnie, jak zęby w jego śnie, nie wygląda tak. Jak powinno. Być może nie wszystkie wydarzenia rozgrywają się po jego myśli, bywa jednak i tak, że ktoś lub coś ma niekorzystny wpływ na jego poczucie własnej wartości. Można też sądzić, że wypadające zęby w śnie to bolesna ocena, jakiej dokonuje śniący podsumowując dotychczasowe osiągnięcia. Sny, w których zęby psują się i wypadają śnią się przy tym zarówno osobom, które uważają, że nie osiągnęły w życiu zbyt wiele, jak i tym, które stawiają przed sobą bardzo duże oczekiwania podświadomie wiedząc, że sprostanie im będzie, w najlepszym wypadku, niemal niemożliwe.

Nieco inaczej interpretowany jest sen, w którym śniącemu wypadają zdrowe zęby. Może być to sygnał świadczący o tym, że lekceważy on swój stan zdrowia. Być może jego organizm tylko pozornie funkcjonuje bez zarzutu, w rzeczywistości zaś rozwija się w nim choroba. Jeśli taki sen pojawia się regularnie, warto zastanowić się nad wykonaniem przynajmniej podstawowych badań lekarskich.

 

Sen o ruszających się zębach

W śnie wcale nie muszą wypadać nam zęby, abyśmy budzili się zlani potem. Reakcja taka jest całkowicie naturalna także wówczas, gdy śnimy o tym, że zęby nam się chwieją. Sennik przeważnie nie ma dla nas wówczas dobrych wiadomości. Ruszające się zęby mogą wieścić zarówno przyszłe straty finansowe, jak i duże wydatki, które majaczą na horyzoncie, a których się nie spodziewamy. Nie oznacza to przy tym wcale, że mamy do czynienia ze snem, który należy interpretować wyłącznie w odniesieniu do stanu naszego budżetu. Czasem chwiejące się zęby sugerują też problemy ze zdrowiem, dosięgające zarówno nas samych, jak i naszych bliskich.

 

Czarne zęby – znaczenie snu

Pozytywnego wydźwięku nie ma też sen, w którym nasze zęby są czarne, choć nie ma żadnych powodów, aby miały one właśnie taki, nienaturalny kolor. Czarne zęby przeważnie interpretowane są przez senniki jako symbol nieszczęścia. Może być to zbliżająca się choroba, może być to jednak również utrata zaufania do osoby, która jest dla nas ważna. Czasem sen taki odnosi się jednak nie do przyszłości, ale do teraźniejszości. Niejednokrotnie zwraca uwagę na to, że nasze życie nie toczy się tak, jak byśmy tego chcieli. Może właśnie zmagamy się z konsekwencjami jakiejś nieroztropnej decyzji? Jeśli tak jest, powinniśmy pamiętać o tym, że nigdy nie jest za późno, aby się z niej wycofać.

 

Sen o myciu zębów

W śnie o myciu zębów przeważnie nic nie zagraża im w szczególny sposób. Czy zatem jego interpretacja może być dla nas niekorzystna? Wiele zależy do tego, z którym wskazaniem sennika w największym stopniu się utożsamiamy. Sen o myciu zębów pojawia się często w przypadku osób, których życie jest uporządkowane. Osoby te trwają w pewnej rutynie, mogą jednak podświadomie dążyć do zerwania z nią. Nie jest on również obcy osobom, które zastanawiają się nad krokiem, który da im radość, wpłynie jednak na sposób, w jaki będą postrzegane przez społeczeństwo. Jeśli to właśnie lęk przed odrzuceniem do tej pory jest hamulcem dla takiej decyzji, sen podpowiada, aby pozbyć się go.

Udostępnij senOdpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tagów HTML i atrybutów:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>