Wojna – dlaczego pojawia się w naszych snach
Wojna to jedna z największych tragedii, jakie mogą mieć miejsce we współczesnym świecie. Nawet pozbawieni osobistych doświadczeń z nią związanych obawiamy się jej i jesteśmy przekonani, że warto robić wszystko, aby do niej nie dopuścić. Sny o wojnie są, w związku z tym, traktowane przez nas bardzo poważnie. Zastanawiamy się nad tym, dlaczego przyśniły się akurat nam i często myślimy o ich ukrytym znaczeniu. A co na ich temat mówią najpopularniejsze senniki?
Sen o ucieczce przed wojną
Jednym z najpopularniejszych snów o tematyce wojennej jest ten, w którym nie bierzemy udziału w samych działaniach wojennych, ale dołączamy do masy uchodźców próbujących uciec przed zagrożeniem. Jesteśmy przerażeni, obawiamy się o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych, a jednocześnie gorączkowo zastanawiamy się nad tym, czy to, co zabraliśmy ze sobą uciekając, okaże się wystarczające, gdy będziemy chcieli rozpocząć nowe życie.
Interpretacja snu o ucieczce przed wojną nawiązuje przede wszystkim do sposobu, w jaki postrzegamy nasze miejsce w świecie. Zwykle jest dowodem na to, że nie czujemy się bezpiecznie. Oczywiście, nie musi być bezpośrednio powiązany z nadciągającym konfliktem zbrojnym. Czasem czujemy niepokój w pięknym domu w sercu wielkiego miasta podświadomie wyczuwając, że ktoś lub coś nam zagraża. Sen może być też wyrazem niepokoju nie o siebie, ale o naszych najbliższych. Chcemy ich chronić, nie potrafimy jednak pozbyć się myśli o tym, że tak naprawdę nie mamy zbyt dużego wpływu na to, czy będą oni bezpieczni, nie przeżyjemy bowiem życia ani za nich, ani w ich imieniu.
Sen o wojnie światowej
Przynajmniej kilka razy w roku społeczność międzynarodowa mobilizuje swoje siły, aby zachęcić największe mocarstwa do pokojowego rozwiązywania konfliktów między sobą. Nawet, jeśli nie grozi nam wojna światowa, mamy świadomość tego, że często nie trzeba wcale wiele, aby stanowiska największych graczy politycznych na świecie się zradykalizowały. Nic więc dziwnego, że sny o wojnie światowej nie są wcale rzadkie. Ponownie jednak nie muszą wcale prowokować konfliktu o międzynarodowej skali.
Sennik doradza, aby śniący o wojnie światowej zastanowił się przede wszystkim nad tym, czy w jego życiu wszystko układa się tak, jak powinno. Być może jakiś konflikt rzeczywiście wisi na włosku. Osoba śniąca o wojnie światowej nie chce przyznać się przed sobą, że sytuacja jest napięta, podświadomość stara się więc zwrócić jej uwagę na poziom zagrożenia. Sen nie wskazuje jednoznacznie tego, czego konflikt taki mógłby dotyczyć. Może być to więc zarówno nieporozumienie z kimś bliskim, jak i poważny problem w miejscu pracy.
Wojna światowa dzieje się wbrew naszej woli, stajemy się jednak jej uczestnikami. Senniki sugerują więc, że także taka interpretacja uczestniczenia w niej we śnie jest całkiem prawdopodobna. Być może poważny konflikt wybuchnie w naszym otoczeniu. Nie będzie nas dotyczył i jako świadkowie długo będziemy unikali jednoznacznego opowiedzenia się po którejś ze stron. Niestety, doświadczenie podpowiada, że bardzo trudno jest zachować neutralność, gdy spierają się ważne dla nas osoby albo ludzie, od których zależy stabilność naszego życia zawodowego. Sen o wojnie światowej może więc sugerować nam, że warto podjąć mediacje i starać się w ten sposób załagodzić rozgrywający się na naszych oczach spór.
Wojna w naszym otoczeniu – znaczenie snu
Jeśli śnimy o działaniach wojennych rozgrywających się w naszym otoczeniu, wiele wskazuje na to, że nie potrafimy poradzić sobie z jakimś lękiem. Po przebudzeniu warto zadać sobie pytanie, czy coś nas nie martwi w szczególny sposób, a jeśli odpowiedź na nie jest twierdząca – co można zrobić, aby pozbyć się tego rodzaju zmartwienia i przejść nad nim do porządku dziennego. Czasem, gdy śni nam się wojna sennik sugeruje też, że może być to zapowiedź nadciągających zmian. Obecnie nic o nich nie wiemy i nie spodziewamy się ich, możemy więc przeżyć ogromne zaskoczenie. Trudno przygotować się na trudność, o której nie ma się pojęcia, sen taki zachęca jednak do zachowania czujności.
Ostatnie komentarze