Ostatnie komentarze

  • No recent comments available.

Cmentarz

Cmentarz – czy jego obecność w naszych snach powinna niepokoić?

Gdy we śnie obserwujemy cmentarz, spacerujemy po nim albo uczestniczymy w pogrzebie, zwykle nie mamy wątpliwości, że jest to zły znak. Jeszcze kilka dni później prześladuje nas myśl o chorobie i śmierci. Warto więc pamiętać, że cmentarz to nie tylko symbol śmierci, ale również zmian życiowych, nie musi być więc wcale złym proroctwem.

 

Spacer po cmentarzu – znaczenie snu

Spacer po cmentarzu, zarówno w śnie, jak i na jawie, potrafi wywoływać zróżnicowane uczucia. Dominuje, oczywiście, uczucie smutku związane ze świadomością, że mijamy groby tych, którzy pożegnali się już z życiem. Nieobce jest nam jednak również uczucie spokoju, wrażenie wyciszenia i skupienia. Nic więc dziwnego, że sen o spacerze po cmentarzu nie musi być wcale złym znakiem. Najprawdopodobniej nie odwołuje się wcale do śmierci, ale do stabilności emocjonalnej, jaka charakteryzuje śniącego. Spacer po cmentarzu pojawia się przede wszystkim jako element snów osób opanowanych, które odważnie idą przez życie, wiedzą, czego chcą i nie obawiają się wyzwań.

Jeśli śniący nie uważa się za osobę, która w pełni kontroluje swoje życie, także nie powinien obawiać się snu o spacerze przez cmentarz. Bardzo często sen ten towarzyszy osobom pewnym swojego otoczenia. Śniący nie jest idealny i czasem się potyka podejmując decyzje, które nie muszą działać na jego korzyść. W jego otoczeniu nie brakuje jednak osób gotowych podać mu pomocną dłoń. Gdy wie się, że ma się na kogo liczyć, nie ma wyzwań niemożliwych do pokonania.

 

Sen o starym i zniszczonym cmentarzu

Gdy śni nam się cmentarz nie tylko stary, ale i zniszczony, zwykle nie jest to sen ostrzegający nas przed kłopotami. Nie oznacza to jednak, że mamy podstawy do cieszenia się z jego powodu, przewaznie jest bowiem charakterystyczny dla osób zmagających się z ogromnym poczuciem osamotnienia. Jeśli śni nam się pomimo tego, że otaczają nas bliscy ludzie, może świadczyć o tym, że ich obecność wcale nie jest dla nas wsparciem. Być może nieustannie dźwigamy na barkach nie swoje, ale ich oczekiwania. Może być i tak, że od dawna nie informujemy ich o swoich uczuciach.

Co ważne, sen o cmentarzu, na którym panuje zniszczenie i ponura atmosfera, nie świadczy wcale źle o naszych najbliższych. Podświadomość może sugerować nam za jego pośrednictwem, że to my jesteśmy winni nieporozumień i niespełnionych oczekiwań niepotrzebnie i nadmiernie izolując się od otoczenia. Nie każdy potrafi wyczuć, że potrzebujemy pomocy, a proszenie o nią nie powinno być powodem do wstydu.

 

Sprzątanie na cmentarzu – znaczenie snu

Jeśli śni się nam, że przebywamy na cmentarzu w konkretnym celu, aby posprzątać grób, odgarnąć zeschłe kwiaty i liście i przyozdobić miejsce czyjegoś spoczynku, najprawdopodobniej sen taki nawołuje, abyśmy zastanowili się nad porządkami także w naszym własnym życiu. Oczywiście, nie musi być to wezwanie do sprzątania pokoi. Podświadomość przestrzega nas w ten sposób przed charakterystyczną dla nas tendencją do unikania zamykania spraw.

Czasem doprowadzenie do konfrontacji i wyjaśnienie nieporozumień jawi się jako coś niezwykle trudnego. Nie zaskakuje więc to, że wiele osób unika takiego podejścia. Niestety, zwykle prowadzi to do coraz większego chaosu. Ignorowanie problemów nie sprawia wcale, że stają się one mniejsze. Sen o sprzątaniu na cmentarzu to także ostrzeżenie. Przypomina, że już teraz chaos może nam zagrażać, jeśli więc nie podejdziemy poważnie do zadania, jakie nas czeka, doprowadzimy do sytuacji, w której poprawa naszego położenia nie będzie już zależeć wyłącznie od naszej woli.

 

Sen o cmentarzu nocą

Sny o cmentarzu widzianym w godzinach nocnych są wyjątkowo ponure. Bez odpowiedniego oświetlenia nawet znajome kształty są przecież trudne do rozpoznania. Takie marzenie senne często pojawia się u osób, którym trudno jest uwolnić się od przeszłości. Życie toczy się, one jednak nie chcą rzucić się w jego wir rozpatrując swoje potknięcia i błędy. Sen sugeruje zerwanie z takim podejściem. Jeśli otworzymy się na nowe doznania, znowu zaczniemy dostrzegać kształty i kolory, a nasz świat przestanie przypominać nocny cmentarz.

Udostępnij senOdpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tagów HTML i atrybutów:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>